بی اختیاری ادرار

عدم توانایی مثانه در نگه داری ادرار، بی اختیاری ادرار نامیده می شود که اغلب با افزایش سن پدیدار خواهد شد. این وضعیت ممکن است با ترشح ادرار هنگام سرفه و عطسه، و یا دفع ادرار ناگهانی همراه باشد. در صورتی که این حالت، انجام فعالیت های روزانه شما را مختل کرد، بدون شک به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دکتر مجید صفوی متخصص اورولوژی ، کلیه و مجاری ادراری است شما عزیزان می توانید جهت برقراری تماس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

 •  88190794 – 55737195

در بیشتر موارد، بی اختیاری ادرار زمانی اتفاق می افتد که عضلات یا بیش از حد ضعیف می شوند و یا فعالیت بیشتری دارند. در صورتی که عضلات این ناحیه ضعیف شوند، بی اختیاری ادرار با عطسه و یا سرفه اتفاق می افتد. این حالت اصطلاحا بی اختیاری استرسی نامیده می شود.  در صورتی که عضلات فعال شوند، فرد سریعا بایستی ادرار کند، که این حالت اصطلاحا بی اختیاری اضطراری و یا مثانه پرکار نامیده می شود. دلایل دیگری از قبیل مشکلات مربوط به پروستات و یا آسیب های عصبی نیز می توانند باعث بی اختیاری ادرار شوند.

کنترل عضلات مثانه و عضلات کف لگن و تمرینات کگل، به پیشگیری و یا کاهش علائم بی اختیاری ادرار کمک می کنند.

عمل جراحی تعبیه دریچه ادراری دو قسمتی پیشرفته اولین بار در ایران توسط دکتر مجید صفوی . سابقا از دریچه های سه قسمتی قدیمی استفاده می شد که کارایی کمتر و عوارض بیشتر داشتند

عمل جراحی تعبیه دریچه ادراری دو قسمتی پیشرفته اولین بار در ایران توسط دکتر مجید صفوی . سابقا از دریچه های سه قسمتی قدیمی استفاده می شد که کارایی کمتر و عوارض بیشتر داشتند

دستگاه ادراری چیست و چگونه کار می کند؟

دستگاه ادراری از آب و مایعات اضافی تشکیل شده است و سیستمی است برای تخلیه ادرار. به هنگام ادرار، تمامی اجزای این سیستم با هم کار می کنند.

کلیه ها. کلیه ها اعضای لوبیایی شکلی هستند که در دو سمت بدن، کنار ستون فقرات قرار گرفته اند. کار و فعالیت کلیه ها تحت کنترل ما نمی باشد و به صورت خودکار به کار خود ادامه می دهند.

حالب یا پیشابراه. پیشابراه، لوله ظریفی است که ادرار را از سمت کلیه ها به مثانه می فرستد.

مثانه. مثانه که در لگن ما بین استخوان لگن واقع شده است، عضوی است عضلانی، و بالونی شکل که با ورود ادرار به آن منبسط می شود. یک فرد بالغ قادر به کنترل فعالیت مثانه خود می باشد. مثانه ادرار را تا زمانی که فرد قادر به تخلیه ادرار باشد، در خود نگه می دارد. تعداد دفعات تخلیه مثانه و ادرار کردن، به میزان تولید ادرار توسط کلیه ها بستگی دارد. به محض این که مثانه پر شود، سیگنال های تخلیه ادرار به سمت مغز ارسال می شود.

انواع بی اختیاری ادرار

بسیاری از افراد تجربه ترشح مقداری ادرار را در طول زندگی خود داشته اند. اما میزان ترشح در برخی افراد شدید تر و به گونه ای می باشد که مثانه بایستی سریعا تخلیه شود. انواع بی اختیاری ادرار عبارت است از:

 • بی اختیاری استرسی. این نوع بی اختیاری عمدتا در زنان و در مواقعی مانند عطسه، سرفه، خنده و در اثر وارد آمدن فشار به مثانه اتفاق می افتد.
 • بی اختیاری اضطراری. در این حالت، فرد نیاز شدیدی به ادرار کردن دارد، و عمدتا در سنین میان سالی شایع می باشد. این نوع بی اختیاری به دلیل شرایطی از قبیل عفونت، اختلالات عصبی و یا دیابت ویا تغییرات بافت مثانه و بیش فعالی مثانه اتفاق می افتد.
 • بی اختیاری سرریزی ادرار : بعلت عدم توانایی دفع ادرار مثانه بیش از اندازهپر شده و در نهایت سرریز ادرار اتفاق می افتد این نوع بیشتر در مردان  و بعلت بیماری های پروستات اتفاق می افتد ولی در خانمها هم گاهی دیده می شود
 • بی اختیاری عملکردی. در این نوع بی اختیاری، هیچ گونه اختلالی در دستگاه ادراری وجود ندارد، بلکه بنا به دلایلی مانند دیابت، سکته مغزی، ام اس و یا آسیب های عصبی اتفاق می افتد

برخی افراد از در میان گذاشتن مشکل خود با پزشک خجالت می کشند. اما گاهی بی اختیاری به حدی شدید می شود، که انجام کارها را برای فرد دشوار می سازد، درمان نیز بایستی انجام شود، زیرا:

 • ممکن است بی اختیاری دلایل پزشکی خاصی داشته باشد
 • احتمال زمین خوردن افراد مسن هنگام ادرار کردن وجود دارد

علت بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار، بیماری نیست، بلکه یک نشانه است. نشانه ای از یک بیماری و یا اختلال عصبی و پزشکی، و یا مشکلات فیزیکی.

بی اختیاری ادرار موقتی

گاهی اوقات مصرف زیاد مایعات، و یا مصرف برخی داروها، باعث تحریک مثانه و افرایش حجم ادرار می شوند. الکل، کافئین، شکلات، غذاهای تند و فلفلی، مصرف داروهای قلب و فشار خون، مصرف داروهای شل کننده عضلات، مصرف بیش از حد ویتامین C، از جمله مواردی هستند که حجم ادرار را افزایش می دهند.

بی اختیاری می تواند ناشی از برخی شرایط پزشکی باشد، از جمله:

 • عفونت ها. عفونت یکی از دلایل بی اختیاری اضطراری می باشد
 • یبوست. رکتوم، در نزدیکی مثانه قرار دارد و اعصاب بسیاری از این قسمت عبور می کند. عبور سخت مدفوع از این ناحیه و یبوست های طولاتی مدت، می تواند یکی از دلایل افزایش حجم ادرار باشد که گاهی منجر به بی اختیاری نیز می شود

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار مزمن

برخی شرایط باعث بی اختیاری طولانی و مزمن می شوند، از قبیل:

 • بارداری. تغییرات هورمونی و افزایش وزن جنین می تواند منجر به بی اختیاری استرسی شود.
 • زایمان. زایمان باعث ضعیف شدن عضلات و ماهیچه های واژن می شود، در نتیجه، اعصاب و بافت های مثانه نیز آسیب می بینند و منجر به افتادگی لگن نیز می شود. با افتادگی لگن، مثانه، رحم و رکتوم به سمت پایین حرکت می کنند و بی اختیاری ادرار اتفاق می افتد.
 • تاثیرات افزایش سن. به مرور زمان و با افزایش سن، ظرفیت مثانه در نگه داری ادرار کاهش می یابد.
 • یائسگی. بعد از یائسگی، تولید استروژن نیز کم می شود، این هورمون به سالم ماندن مثانه و پیشابراه کمک می کند.
 • هیسترکتومی یا در آوردن رحم. که باعث آسیب عضلات کف لگن و بی اختیاری ادرار می شود.
 • بزرگی پروستات در مردان که اصطلاحا هایپرپلازی پروستات نیز نامیده می شود، ممکن است باعث انسداد مزمن ادرار شده ودر نهایت با سرریز شدن ادرار بصورت بی اختیاری خود را نشان دهد.
 • سرطان پروستات. در این سرطان، جریان طبیعی ادرار ممکن است قطع  شود، ممکن است ترشح ادرار و بی اختیاری نیز اتفاق بیفتد.
 • اختلالات نورولوژیک و عصبی، مانند بیماری پارکینسون، سکته و آسیب های مغزی، و یا آسیب ستون فقرات باعث آسیب عضلات کنترل کننده مثانه و در نهایت، بی اختیاری ادرار می شوند.

مواردی مانند جنسیت، افزایش سن، چاقی و اضافه وزن، سیگار کشیدن سابقه خانوادگی و یا سایر بیماری ها، از جمله عواملی هستند که احتمال ابتلا به بی اختیاری ادرار را افزایش می دهند.

برچسب گذاری توسط , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *