بهترین زمان ماموگرافی

بهترین زمان ماموگرافی

آیا به دلیل کمبود اطلاعات از انجام دادن ماموگرافی واهمه دارید؟

آیا می دانستید بهترین زمان ماموگرافی چه سنی می باشد؟

به منظور تکمیل اطلاعات خود در مورد ماموگرافی با ما در این مقاله همراه باشید.

بهترین-زمان-ماموگرافی

بهترین-زمان-ماموگرافی

انجمن سرطان و انجمن رادیولوژی آمریکا در سال ۲۰۱۸ برنامه راهبردی ای را برای پیشگیری از سرطان سینه تصویب کرده اند. طبق این برنامه تمامی بانوان بالای ۴۰ سال می بایست سالانه ماموگرافی تشخیصی را انجام دهند.

البته در بیمارانی که بستگان درجه یک آنها مبتلا به سرطان سینه بوده اند، سن انجام ماموگرافی از ۳۵ سال می باشد. این ماموگرافی ها به صورت سالیانه انجام شده و نیازمند پیگیری می باشد.

آیا ماموگرافی ضرر دارد؟

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، ماموگرافی اصلی ترین و معتبرترین راه تشخیص سرطان سینه می باشد. اما شایعاتی مبنی بر خطرات ماموگرافی و دردناک بودن این پروسه وجود دارد. جالب است بدانید انجام ماموگرافی سالانه نه تنها بدون خطر قابل توجهی می باشد، بلکه به کشف یکی از شایع ترین سرطان ها در بانوان نیز کمک می کند.

امروزه دستگاه های دیجیتالی که به منظور ماموگرافی استفاده می شود، طبق به روز ترین تکنولوژی ها ساخته می شوند. ضرری که این دستگاه ها به بدن وارد می کنند به قدری ناچیز است که پس از گذشت ۳۰ الی ۴۰ سال از اولین ماموگرافی، باز هم دوز مواد رادیولوژی به حد خطرناک برای بدن انسان نمی رسد.

از طرفی این دستگاه ها بسیار دقیق بوده و پزشک را در روند پیشگیری و درمان بیماری همیاری می کند.

در ذیل فیلمی برای توضیحات بیش تردر مورد ماموگرافی قرار می دهیم.

آیا ماموگرافی درد دارد؟

تجربه ماموگرافی می تواند برای هر شخص متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است کمی احساس ناراحتی حین انجام این پروسه داشته باشند. اما برای برخی دیگر ممکن است این تجربه کاملاً بدون درد باشد.

لذا طبق آمارها بیش تر بانوان در حین انجام ماموگرافی کمی احساس ناراحتی دارند. فشاری که توسط دستگاه ماموگرافی به سینه های شما وارد می شود، می تواند منشاً این درد ها باشد. این دردها و ناراحتی های اندک بسیار عادی و بدون عارضه بوده و نمی تواند انگیزه ای برای انجام ندادن ماموگرافی باشد.

ناراحتی های حاصل از ماموگرافی تنها چند دقیقه طول کشیده و به عوامل ذیل بستگی دارند:

  • سایز سینه
  • مراقبت های اپراتور حین ماموگرافی
  • مهارت اپراتور و دستگاه و تجهیزات ماموگرافی
 بهترین زمان انجام ماموگرافی برای بیش تر بانوان سن ۴۰ سالگی به بعد می باشد. شما می توانید جهت مشاوره و تماس با  سونوگرافی تابناک با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید : ۸۸۸۰۰۴۰۴-۸۸۸۹۱۱۱۲-۰۲۱

ماموگرافی یا سونوگرافی؟

ماموگرافی و سونوگرافی مکمل یکدیگر می باشند. تصویری که ماموگرافی از ضایعات و بیماری های داخلی بدن ایجاد می کند، گاهی واضح تر ودقیق تر از تصویری است که به کمک سونوگرافی ایجاد می شود.

در نتیجه ماموگرافی برای تمامی بانوان الزامی و واجب می باشد. علاوه بر این در مواردی که وجود ضایعه یا توده در پستان تأیید شد، معمولاً سونوگرافی پستانتجویز می شود. سونوگرافی پستان معمولاً به منظور تأیید و تشخیص توده کشف شده صورت می گیرد.

بنابراین ماموگرافی و سونوگرافی سینه هر دو مکمل هم می باشند و هیچ یک نمی توانند جای دیگری را پر کنند.

نتیجه گیری

با توجه به درصد رو به رشد بانوان مبتلا به سرطان سینه، بهتر است هر چه زودتر برای انجام سونوگرافی و ماموگرافی سینه به یک سونوگرافی خوب مراجعه نمایید. انجام آزمایشات روتین سالیانه ماموگرافی می تواند کمک شایانی به کشف سرطان سینه در بانوان نماید.

بهترین سونوگرافی تهران

 

 

برچسب گذاری توسط , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *